To translate this page, use the Google Translate program. Um diese Seite zu übersetzen, verwenden Sie die Google Translate Programm. Чтобы перевести эту страницу, используя Google Translate программы.
Május első hétvégéjén a Mecsek 50 helyett szakadó esőben indultam reggeli után, új hajjaj zöld rövid felső és egy szimpla széldzseki, rövidnadrág (szintén új hajjaj zöld) volt felszerelés a szokásos Deuter Nordic Lite övtáskával (kicsit alul öltöztem:).
Nagyon jó futás volt, kellemesen meglepődtem az útvonalon, pedig itt élek és nem egyszer voltam már erre. Az eső miatt a Bóly-Villány kerékpárral a borúton nevezetű projekt részét képező kerékpárutat használtam.
Kisbudmér végén, erős emelkedővel egy "fennsíkra" érünk ahol rét, kis tavacska és legelésző marhák fogadtak. Még esőben is nagyon szép látvány volt háttérbe a Villányi hegységgel, sajnos fényképezőt ebben a hónapban egyszer sem vittem (illetve egyszer belvíz miatt igen) a hirtelen lezúduló viharos záporok miatt.
Kisjakabfalvára beereszkedve nagyon rendezett település fogadott, takaros portákkal nagy borászattal, sok német vendéggel, leesett az állam. Valahogy teljesen másképp emlékeztem a településre. A faluból kifelé kapaszkodva a szinte egysávos betonúton emelkedővel egy erdőbe érünk a tetején elkanyarodik kicsit az út és ereszkedik Villány felé. Újabb érdekes látvány a villányi dombokra épülő hatalmas borászat, kicsit tájidegen de a domboldalba jól beékelődő tömb impozáns látvány.
Lefutottam a fülemüle csárda mellett, át a vasúti átjárón, az út itt erősen balra kanyarodik, de pont a kanyarból szembe fel lehet kaptatni egy földes murvás úton a templom hegy tanösvényére.
A villányi templomhegy (korábban Mész-hegy) elhagyott kőbányáit 1989-ben nyilvánították védetté, elsősorban a belső bányaudvarban található kőzettani értékek és az országban egyedülálló jura időszaki ammonitesz, valamint pliocén-pleisztocén korú gerinces maradványok megóvása érdekében. Hüllőcsigolyák, sekélytengeri élőlények maradványai kerültek elő. A bányán végighaladva nagy sziklafalak mentén csodálatos élővilágot fedezhetünk fel. A völgy keleti oldalát (is) sziklafal zárja le, amin könnyűszerrel felkapaszkodhatunk (45-60° dőlésszögű) a tetején kialakított kilátóhoz. Érdemes akár órákat eltölteni a hegyen, érdekes lenyomatokat, növényeket lehet itt találni. Ritkaságok, - fokozottan védett rozsdás gyűszűvirág (akár
másfél méteres virághajtásait nyár közepén hozza), - kövi varjúháj (húsos levelű, szárazságot jól tűrő varjúháj-fajok egyike), - veronikák (kora tavaszi, egészen apró növény, mint pici kőtörőfüvek, ködvirágok), - gyurgyalagok (a háborítatlan löszfalakat szívesen választják költőhelyül a színes madarak).
Na és miközben keresgélek a neten a tanösvényről a Villány honlapon találok egy leírást és képeket amik ahogy olvasom egyre ismerősebbek, a végére kiderül azért mert egy 2009-es cikkemre hivatkozva másolták be ide az Én cikkemet, persze dagad a mellem meg mosolygok is mert azért elég hiányos anyag. Nem úgy mint ez a letölthető idegenvezető füzet, mert ez kiváló és nagyon hasznos anyag, akár telefonon is vihetjük magunkkal.
Végig kocogva rajta a végében még felfutottam a kilátóba. Fordulóval irány haza, visszafelé elállt az eső és persze égetett a nap, percek alatt (legalábbis annak éreztem) megszáradtam és laza 2 óra 24 perc alatt meg is fordultam oda vissza. Jól szerepelt a zöld cucc, egyébként Karrimor Xlite, idén cserélem "leharcolt" főleg Nike cuccaimat és nagyon jó választásnak bizonyult. Folytatás a Fehérborúttal meg némi alkoholgőzős futással.
linkek, forrás:
Villányi templom-hegy - http://villanyiborvidek.hu/hu/villanyi-borvidek/latnivalok/tanosvenyek/10-templom-hegyi-tanosveny, http://www.vandorok.hu/turaleiras/villanyi-templomhegy-foldtani-tanosveny
Letölthető idegenvezető füzet - http://villanyiborvidek.hu/download/villany_ammonitesz_to.pdf